• 0532 327 13 39
  • info@aydedektif.com

Dedektiflikte Kullanılan Malzemeler

AY DEDEKTİFLİK 1032 0 Yorum

Dedektiflikte Kullandığımız Malzemeler

Dedektiflik bürolarının ve bireysel dedektiflerin çalışma alanları daha çok, ekonomik piyasadaki yolsuzluk, dolandırıcılık, ekonomik krizden doğan ve adliyelerdeki icra iflas dosyalarının kabarıklığı gibi alanlardır. Dedektiflik hizmetleri ise;

  • Bireysel dedektiflik hizmetler
  • Kurumsal dedektiflik hizmetleri

Bu alanlarda kullanılan malzemeler bir birinden farklı olabilir. Örneğin özel hayatın korunması adına ses kaydı ve fotoğraf çekmek için fotoğraf makineleri kurumsal alanlarda kullanılmaz. Boşanma davaları sürecinde fotoğraf makinesi, ses kayıt cihazı, video kaydı, takip cihazları gibi cihaz ve malzemeler kullanılır.

Bireysel Dedektiflik Hizmetleri

Bireysel dedektiflik hizmetleri içine, boşanma, velayetin üzerine alınması, nafaka, icra takibi, adres bulma, eşlerin takibi, delil toplama, alacaklının adına borçlu takibi, çocukların gözetimi, kötü arkadaştan koruma gözetimi, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıkların denetimi yapma. Yine kayıp kişilerin bulunması, kriminal inceleme yapmak, ev, iş ve otomobil hırsızlıklarında hızsızın bulunması gibi araştırma yer alır.

Kurumsal Dedektiflik Hizmetleri

Örgütlerin ve kurumların araştırılması, ticari veya kurumsal yolsuzlukların araştırılması, rakip firmalar konusunda bilgi toplama ve firmanın analizi, firmaların müşteri memnuniyetinin araştırılması, piyasada marka sahtekarlıkları olup olmadığının araştırılması, eleman alacak firmalara müracaat edenlerin cv bilgilerinin doğruluğunun araştırılması, kredi başvurularında krediye uygun olup olmadığının araştırılması, kurumsal dolandırıcılıkların araştırılması.  

Dedektiflik hizmeti geniş sorumluluklara sahip kuruluşlardır. Araştırmalarını yaparken hiçbir kişi ve kuruluşa zarar vermeden, kimseyi rahatsız etmeden geniş sorumluluk duygu ve bilinciyle davranmak zorundadırlar. Dedektiflik bürosunda çalışan ekibin birbiriyle bilgi paylaşım yapmaları görevlerin yerine getirilmesi açısından ve mesleki olarak sorumluluğun bir parçasıdır. Dedektifler araştırmalarını yaparken yasal olmayan her şeyden kaçınmalı ve yasal sorumluluklar çerçevesinde davranmak zorundadırlar. Toplum ahlakını zedeleyecek hiçbir girişimde bulunmamalıdır. Araştırma esnasında karşılaştığı her türlü suç ve suçlu kapsamına giren bilgileri savcılığa bildirmek zorundadır.  

Dedektiflikte Kullanım İzni Olan Malzemeler

Dedektiflik mesleğinde dedektifleri akla gelebilecek her türlü aleti kullanma özgürlükleri yoktur. Bu durum bilinen yanlış bir kanıdır ve asla gerçeklerle örtüşmez. Dedektifler, araştırdıkları konu hakkında özellikle kendisine başvuranların kimlikleri kesinlikle gizli tutmak zorundadırlar. Toplum açısından sakınca teşkil eden ve yasalara uymayan hiçbir araç gereç kullanılamaz. Araştırılan dosyanın sağlıklı araştırılması için görevlendirilen dedektif,

  • Mobil telefon,
  • Telsiz,
  • E-posta,
  • Bilgisayar,
  • İnternet araçlarını dilediği kadar kullanma hakkına sahiptir.

Özel dedektif araştırmalarını yaparken, kişilerin mahremiyetine, özel hayatın gizliliğine saygı göstermek zorundadır. Kamera ve kayıt cihazları kullanılırken, kamuya açık alanda kullanabilir, kamera ve görüntü, kaydeden cihazlar yine bu esaslar dikkate alınarak kullanılmalıdır. Kişi ve kişilere zarar verecek casus yazılım ve programlar, hesap şifrelerini kırma, virüs gibi zarar veren yazılımlar kullanamaz. Kişinin özel hayatına girerek, gizli bilinmeyen ve görülmesi mümkün olmayan görüntülerin kaydedilmesi ve başka kişilerle paylaşılması bunların delil olarak kullanılmaya kalkılması yasal olarak suçtur ve dedektiflik görev alanlarının dışındadır.  

Dedektifler Nasıl Çalışır?

Dedektifler ve dedektiflik mesleği tek başına çalışmaktan çok bir ekip ve koordinasyon işidir. Organize bir biçimde, bilgi paylaşımı ve ortak çalışma alanları yaratarak gerçekleştirirler. Zaman zaman ofis içinde olsalar da genellikle çalışmamalarını sahada yaparlar. Bundan dolayı da kötü ve soğuk hava şartlarıyla karşı karşıya kalırlar. Belirli ve önceden hazırlanmış bir program dahilinde çalışmazlar. Günü, zamanı belli değildir. Hafta sonu ve bayram tatilleri onlar için bir şey ifade etmez. Yorucu ve riskli çalışma koşulları vardır.

Yorumlar (0)    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum Yaz


guvenlik

ÖZEL AY DEDEKTİFLİK BÜROSU - TÜM HAKLARI SAKLIDIR - |  SEO : BASER WEB  |   

Yukarı Çık